Berlin_reichstag_CP

Ile podatku płaci Kowalski a ile Schmidt?

W poszukiwaniu materiałów do przygotowania dzisiejszego wpisu natknąłem się na liczne artykuły, wychwalające niskie podatki obowiązujące w Polsce. Pod względem maksymalnej stawki podatkowej PIT, nasi obywatele płacą bowiem jedne z najniższych stawek w Europie. No i na tym propaganda właściwie się kończy. Podstawowa stawka podatku dochodowego wcale już taka preferencyjna nie jest, a dodając do tego praktycznie brak kwoty wolnej od podatku okaże się, że obciążenia płacone przez Polaków na tle chociażby naszych zachodnich sąsiadów są całkiem znaczne.

Na tapetę weźmy statystycznych Kowalskiego i Schmidta. Pierwszy zarabia brutto równowartość 965 euro miesięcznie, podczas gdy drugi aż 3520 euro (dane za sierpień według GUS i urzędu Destatis). Na koniec roku przeciętny Polak w swoim rozliczeniu podatkowym wykaże, więc dochód równy 11 580 euro od czego zapłaci 18 proc. podatku. Łącznie (po uwzględnieniu kwoty wolnej od podatku) danina wręczona fiskusowi wyniesie w przeliczeniu 1952 euro. Rzeczywista stopa opodatkowania Polaka wyniosła więc 16,8%.

opodatkowanie

Teraz przeciętny Niemiec. W ciągu roku zarobił on znacznie więcej, bo aż 42 240 tys. euro brutto. Podstawowa stawka PIT w RFN-ie to jedynie 14 procent, przy czym podatek płaci się dopiero od nadwyżki ponad 8472 euro. W ten sposób Schmidt uiści jedynie 4727 euro podatku. Choć to ponad dwa razy więcej niż w Polsce, to nominalnie jego zarobki były niemal 4-krotnie wyższe. Realna stopa podatkowa w jego przypadku wyniosła niecałe 11,2%.

Różnice na korzyść Polski zaczynają pojawiać się dopiero przy zarobkach powyżej 52 882 euro rocznie. Wówczas Niemcy zaczynają „podpadać” pod próg podatkowy wynoszący 42% (w Polsce mamy tylko 32%).  Z przytoczonego porównania jasno wynika, że przeciętnemu obywatelowi znacznie łatwiej funkcjonować za naszą zachodnia granicą i dopiero, kiedy stanie się on relatywnie zamożny o swoje zaczyna upominać się Urząd Skarbowy.

About admin

6 thoughts on “Ile podatku płaci Kowalski a ile Schmidt?

  1. Niemcy czy Wielka Brytania dają dużo lepsze warunki do rozpoczęcia działalności – składki społeczne są proporcjonalne do zarobków, a nie jak u nas – od razu 500 lub 1100 złotych. Duże są kwoty wolne od podatku. Natomiast jak już się dorobi na zachodzie wtedy warto wrócić do kraju, bo przy większych zarobkach u nas jest lepiej. A już najlepiej – zarabiać w funtach, a wydawać w Polsce w złotówkach :-)

 1. A co z ubezpieczeniem społecznym, zdrowotnym ? Co z kosztem życia tam, a u nas ? Wydaje mi się, że w artykule tylko zostały poruszonych kilka kwestii. Ludzie jadą i później wychodzi, że trzeba na zupkach chińskich jechać, żeby przywieźć trochę grosza do Polski.

  Wziąłem pierwszy lepszy kalkulator zarobków w Niemczech. Wpisałem 3520 euro zarobku brutto i wyszło, że netto dostanę 2147 euro, czyli 40% zabierają.

  1. To prawda – w artykule poruszyłem wyłącznie kwestię podatku dochodowego i średniego wynagrodzenia.

   Jeśli ktoś w Niemczech ma własną firmę i zarabia powiedzmy 60 tys. euro brutto rocznie, wówczas odda państwu prawie 60 proc. tej kwoty (mamy podatek dochodowy, płacimy składki emerytalno-społeczne i do tego jeszcze tzw. Gewerbesteuer). Na rękę zostanie nam zaledwie 25-27 tys. euro (w zależności od landu). W Polsce przy tak dużych zarobkach mamy znacznie lepiej – dzięki liniowemu podatkowi (19 proc.) oddamy państwu niespełna 1/4 naszych dochodów brutto (przykładowo: z zarobionych 240 tys. zł rocznie po opłaceniu wszystkich składek i podatków zostanie nam jeszcze ponad 180 tys. złotych). Tylko kto tak dużo zarabia?

   Niemcy są za to rajem dla małych firm. Nie ma tam przymusu płacenia składek emerytalnych, a zdrowotne możemy opłacić „na sztukę” w prywatnej firmie. Duża jest też kwota wolna od podatku. Tak na szybko przeliczyłem – jeśli zarobię 15 tys. euro brutto rocznie, to w Niemczech oddam z tego niecałe 15 proc. W Polsce od podobnej kwoty prawie 40 proc. (wysoki udział składek emerytalno-społecznych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.