vote-661888_1280

Partia KORWiN finansowym zwycięzcą wyborów.

Wybory parlamentarne zakończone. Wprawdzie jeszcze chwilkę poczekamy na oficjalne wyniki, jednak dane szacunkowe na temat poparcia oraz frekwencji są już znane. Najwięcej głosów, jak wynikało ze wcześniejszych sondaży zyskały partie centrowe – PiS (ok. 37,7 proc.) oraz PO (23,6 proc.). W sejmie zasiądą także posłowie ruchu Kukiz’15 (9,0 proc.), partia Nowoczesna (7,1 proc.) i prawdopodobnie PSL (5,2 proc.). Pozostałe partie nie przekroczyły progu wyborczego. Pewne szanse ma na to jeszcze partia KORWiN, która według powyborczych szacunków zyskała 4,9 proc. poparcia. Co ciekawe – ta ostatnia (obok Razem) jest finansowym zwycięzcą wczorajszego głosowania. W przeliczeniu na każdy oddany na nią głos, otrzyma bowiem największą dotację z budżetu państwa – i to nawet w przypadku braku obecności w nowym parlamencie.

Ustawa zakłada bowiem, że partia która przekroczyła 3% poparcia otrzyma subwencję budżetową. Najwyższa stawka (chyba na pocieszenie) przysługuje ugrupowaniom, na które w wyborach zagłosowało mniej niż 5% uprawnionych (5,77 zł/1 głos). Dalej kwoty gwałtownie maleją. Za „nadwyżkę” głosów powyżej 30% PiS otrzyma już tylko 0,87 zł/1 głos. Zwróćmy uwagę, że wysokość dotacji zależny nie od procentowego poparcia, ale od ilości pojedynczych głosów. Tak, więc nawoływanie przez partie do czynnego udziału w wyborach, oprócz demokratycznego obowiązku ma także finansowe podłoże – im więcej głosów tym więcej kasy przez następne 4 lata.

budżetypartii

W ujęciu nominalnym najbogatsze będzie jednak oczywiście PiS. Roczna dotacja budżetowa, którą otrzyma partia przekroczy 19 mln złotych rocznie. Platforma Obywatelska mimo znacznie niższego poparcia wyborców, finansowo nie pozostanie aż tak daleko w tyle za zwycięzcami – na jej konta będzie wpływać blisko 16 mln zł rocznie. Pozostałe partie wypadają już skromniej, jednak w dalszym ciągu mogą liczyć na wielomilionowe subwencje. Najuboższa będzie partia Razem, która podobnie jak KORWiN nie przekroczyła (?) progu wyborczego.

About admin

2 thoughts on “Partia KORWiN finansowym zwycięzcą wyborów.

  1. A Zjednoczona Lewica? Podzielą subwencję procentami wg liczby głosów na poszczególnych kandydatów z różnych ugrupowań? (bo patrząc całością to…chyba oni mimo, że nie weszli dostają więcej?)

    1. Ze „Zlewem” to nie wiem jak jest dokładnie. Na pewno przysługuje im dotacja w pełnej wysokości. A czy podzielą ją np. według głosów oddanych na kandydatów z poszczególnych partii tworzących koalicję czy jakoś inaczej to nie wiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.