rynki_finansowe

Eurodolar jest parą walutową, a nie lokatą!

Patrząc na notowania najważniejszej pary walutowej świata czyli Euro/Dolar amerykański (Eur/Usd) można zacząć zastanawiać się czy inwestorzy nie zapomnieli w jakiej klasy aktywa inwestują. Eurodolar nie jest lokatą, a instrumentem o zmiennej stopie dochodu, która może być zarówno dodatnia jak i ujemna. Niby proste, a tymczasem wszystko wskazuje na to, że marzec będzie 9 (!) miesiącem z rzędu, kiedy wspólna waluta straci na wartości. Wygląda na to, jakby każdy kto jeszcze posiada wolne środki wymieniał je na Dolara. Do tej pory siła popytu tłumaczona była niemal w 100% czynnikami monetarnymi (koniec QE w USA, początek analogicznego programu w Eurostrefie).

W artykule z początku lutego (link) wykazałem, że nowym punktem odniesienia dla inwestorów chcących zachować fundamentalne pozory inwestycji na rynku Forex jest od teraz wartość w okolicach 1,20 Eur/Usd. Już w momencie pisania tamtych słów kurs eurodolara znajdował się znacznie poniżej tego punktu. Ostatnie tygodnie to już całkowita dominacja kupujących dolara, którzy niemal każdą wiadomość, która wpływała na rynek walutowy zinterpretowali na korzyść amerykańskiej waluty.

czynniki

Na powyższy wykres naniosłem miejsca w których wystąpiły wydarzenia istotne z punktu widzenia notowań Eurodolara. Kolor elipsy oznacza ich wpływ na siłę Euro (czerwony kolor oznacza czynnik osłabiający europejską walutę, zielony – umacniający). Bardzo wyraźnie widać, że fakty które potencjalne powinny skorygować wartość Dolara (był to szereg publikacji pokazujących wzrost liczby bezrobotnych w USA oraz spadek tamtejszych wskaźników wyprzedzających koniunktury) został zupełnie zlekceważony.

Dane których wydźwięk byłby chociaż neutralny posłużyły, jako pretekst do frontalnego ataku podaży. Mix czynników (elipsy 7-9), gdzie pozytywne były tak na prawdę jedynie dane z amerykańskiego rynku pracy, spowodował kolejną, pięcioprocentową przecenę Euro w skali zaledwie dwóch tygodni. W takim układzie rynkowym gramy, więc do jednej bramki, gdzie nie istnieje żaden fakt gospodarczy mogący odwrócić ten trend.

[dokładny opis czynników zamieszczonych na wykresie]

 

About admin

2 thoughts on “Eurodolar jest parą walutową, a nie lokatą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.