ile

Ile Polski w polskich spółkach?

Ależ karkołomnego zadania się podjąłem. Początkowo myślałem, że ustalenie ile procent akcjonariatu danej spółki stanowi polski kapitał, będzie rzeczą bardzo prostą. Ot, wystarczy wejść w zakładkę poświęconą relacjom inwestorskim w danej spółce, a następnie zsumować wartości przypisane krajowym udziałowcom. W całej swojej naiwności zapomniałem, że przecież obowiązek ujawnienia się jako udziałowiec, obowiązuje jedynie posiadaczy ponad 5% kapitału akcyjnego. Reszta znajduje się w rubryce „inni”. I tak, przykładowo dla spółki PKN Orlen owa pozycja stanowi ponad 55% wszystkich akcjonariuszy. Nie wiadomo, więc ile krajowych instytucji (lub osób prywatnych) kryje się za tą liczbą, a ile to udziałowcy zagraniczni.

Na szczęście publicznie dostępne są dane na temat składów portfeli Otwartych Funduszy Emerytalnych, jak także stopnia zaangażowania prywatnych instytucji inwestycyjnych. Wiadomo także mniej więcej, ile wynosi suma ulokowanych na polskiej giełdzie kapitałów inwestorów indywidualnych. Po ciężkim boju z arkuszem kalkulacyjnym pozwala to na ustalenie z dość dużym przybliżeniem, ile faktycznie wynosi udział polskiego kapitału w krajowych spółkach. Analiza obejmuje jedynie wybrane podmioty o znacznej kapitalizacji, przekraczającej 1 miliard złotych.

akcjonariat

Liderem wśród spółek wybranych do zestawienia jest założona od podstaw prywatnymi rękom spółka CCC. Szacunkowo, aż 85% obuwniczego giganta znajduje się pod kontrolą polskiego kapitału. Bardzo wysoki wskaźnik krajowych udziałów na poziomie około 3/4 kapitalizacji, charakteryzuje kolejne w pełni prywatne podmioty, jak Kruk oraz LPP (właściciel marek House czy Reserved).  Podobnie jest w przypadku kolejowego PKP Cargo, jednak wskaźnik koncentracji w tej spółce zapewne niedługo spadnie. Największy krajowy bank – PKO BP oraz koncern naftowy PKN Orlen również są w większości polskie, gdzie oprócz sporego udziału Skarbu Państwa, duże jest zaangażowanie OFE.

Na drugim końcu zestawienia mieszczą się TVN oraz bank BZ WBK. Obie spółki od niedawna posiadają większościowych udziałowców po postacią zagranicznych instytucji. Wskaźnik udziału polskiego kapitału w jednym z największych polskich banków mieści się w okolicach raptem 20%.

About admin

2 thoughts on “Ile Polski w polskich spółkach?

    1. Raczej nie wpływają. Obojętnie czy firma polska czy zagraniczna to jej właścicielom zależy (z reguły) na osiąganiu jak najlepszych wyników. Gorzej, jeśli w spółce duża część własności jest państwowa. Wówczas zazwyczaj źle wpływa to na jej efektywność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.