rynki_finansowe

Jak ważny jest odpowiedni timing

Zadzwonił do mnie ostatnio przedstawiciel jednej z firm brokerskich, aby porozmawiać o bieżącej sytuacji na wybranych aktywach. Makler zrobił krótkie zestawienie ciekawych prognoz inwestycyjnych i przekazał mi kilka z nich. Analiza dotyczyła indeksu giełdowego DAX30, a także ropy naftowej (Crude). Z reguły jestem nieufny tego typu prognozom, uważając je bardziej za wróżenie z fusów, niż rzeczowe porady. Od razu pomyślałem, co by się stało gdybym zajął przeciwne pozycje do tych wskazanych przez brokera. Jesteście ciekawi kto miał w tym przypadku rację?

5_1

Przekazany przez brokera raport (on sam nie był jego autorem) mówił o docelowej cenie krótkoterminowej (skala dwóch miesięcy) Ropy Crude wynoszącej około 80 USD za baryłkę. Tutaj timing, czyli moment dokonania transakcji wybrany został fatalnie. Dosłownie pół godziny po tym jak dostałem „cynk” notowania Crude załamały się pod wpływem informacji o nadpodaży surowca w Stanach Zjednoczonych. Mając kontrariańskie spojrzenie na rynek mógłbym w krótkim czasie zebrać spore profity. Jednak patrząc na zachowanie ropy naftowej w nieco dłuższym terminie widać, że jej cena nieco odbiła, przebijając wartość z momentu „sprzedaży” informacji. Można więc śmiało powiedzieć, że oboje mieliśmy szansę na zarobek mimo, iż nasze poglądy na stan rynku energetycznego surowca były zupełnie różne. Mamy więc remis.

5_2

Druga z rekomendacji dotyczyła głównego wskaźnika giełdy w Niemczech. Według niej Dax30 obecnie przebywał w stanie konsolidacji i bardzo prawdopodobne jest jego wybicie i powrót do tendencji wzrostowej. Zdając sobie sprawę z tego, że wartość wskaźnika znacząco przekracza jego „godziwą” wartość w żadnym wypadku nie otworzyłbym pozycji długiej. Także i w tym przypadku timing nie był dobrany zbyt szczęśliwie, gdyż chwilę później notowania Dax-a zanotowały spadek rzędu 100 punktów. Także i w tym przypadku mógłbym liczyć na szybko uzyskane profity. Co ciekawe, wkrótce po pojawieniu się szansy na zebranie zysków z krótkich pozycji przyszedł czas na atak popytu. Zgodnie z prognozami indeks wybił się z konsolidacji odrabiając straty z bardzo dużą nawiązką.

Mamy tutaj więc znowu remis, gdyż oboje mielibyśmy czas na zakończenie naszej inwestycji przy dodatniej rentowności. Zaprezentowane przykłady pokazują jak istotne jest pojęcie czasu w procesie decyzyjnym. Potwierdzają one, że rynki finansowe pozwalają na osiągnięcie profitów nawet przez osoby o skrajnie odmiennych zapatrywaniach na stan poszczególnych aktywów.

About admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.