line-chart-152153_640

Logarytm prawdę Ci powie

Skala logarytmiczna nadaje się przede wszystkim do prezentacji wzrostu wykładniczego. Dzięki stopniowemu „spłaszczeniu” kolejnych przyrostów można przedstawić w ten sposób dość długi szereg danych bez obawy, że braknie nam na wykresie miejsca. Owa skala nadaje się również idealnie do zastosowania pewnych subtelnych manipulacji na temat prezentowanych danych. Jeśli, więc czeka Cię ważne wystąpienie przed szefem, podczas którego chcesz pochwalić się efektami swoich działań, lub ewentualnie pokazać, że „wcale nie jest tak źle” radzę skorzystać z tego narzędzia.

skale

Które akcje zachowują się lepiej – „niebieskie” czy „pomarańczowe”? Chyba każdy z nas na pierwszy rzut oka powie, że „pomarańczowe”. Owszem obie krzywe pokazują, że w ostatnim roku nastąpił duży spadek ich cen, jednak podczas gdy jedne ciągle szurają „brzuchem po dnie” to drugie odrobiły już znacznie ponad połowę strat i są na najlepszej drodze do osiągnięcia pułapu z punktu wyjścia.

Tymczasem na powyższej grafice znajdują się wykresy tej samej spółki – IDMSA z tym, że jeden wyrażony w tradycyjnej skali linowej, a drugi w logarytmicznej. Widać to dopiero po uważnym przyjrzeniu się zastosowanej skali.  Nie mniej bardzo łatwo jest złapać się na zastosowany „trik” i uznać, że walor „pomarańczowy” notowany jest znacznie wyżej od „niebieskiego”. Uważajmy zatem na ten zabieg i baczmy na zastosowaną skalę. No, chyba że zależy nam na zrobieniu dobrego wrażenia przed szefem.

Fair Value – niezależny blog finansowy

About admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.