911

Wpływ katastrof i ataków terrorystycznych na rynki finansowe.

Dramatyczne wydarzenia, które rozegrały się w zeszły piątek w stolicy Francji zostały przez inwestorów giełdowych całkowicie zlekceważone. Indeks CAC40 od czasu ataków… zyskał na wartości ponad 3 procent. Jest to głównie zasługą dobrej koniunktury panującej w ostatnich dniach na globalnych rynkach finansowych. Mimo tragicznych w skutkach działań terrorystów rynek najwidoczniej uznał, że ich działania nie miały najmniejszego wpływu na kondycję francuskich przedsiębiorstw. Chyba zresztą słusznie.

katastrofy

Niestety wpływ katastrof naturalnych czy aktów przemocy ma w wielu przypadkach ogromne przełożenie na funkcjonowanie danej gospodarki. Najjaskrawszym tego przejawem było trzęsienie ziemi oraz tsunami, które uderzyło w wybrzeże Japonii w marcu 2011 roku. Straty z tego powodu były gigantyczne – indeks giełdowy Nikkei 225 w ciągu zaledwie dwóch sesji giełdowych spadł o ponad 16 procent. Równie wielki wpływ na zachowanie rynków finansowych miały ataki na World Trade Center z września 2001 roku. Ponieważ doszło do nich w godzinach porannych, władze nowojorskiej giełdy zdecydowały się tego dnia odwołać sesję. Handel przywrócono dopiero tydzień później, a po zaledwie pięciu dniach indeks S&P 500 notował już ponad 11 proc. strat.

reakcja

Nie wszystkie wydarzenie mają jednak przełożenie na rynki finansowe. Krwawe zamachy do których doszło w lipcu 2005 roku w Londynie – podobnie jak te w Paryżu – nie miały dla inwestorów najmniejszego znaczenia. Tutaj mamy też niestety polski wątek – katastrofę rządowego samolotu pod Smoleńskiem. Na otwarciu poniedziałkowej sesji GPW (wypadek zdarzył się w sobotę) indeks WIG20 zanotował nawet niewielki wzrost. W kolejnych dniach na polskiej giełdzie również panował spokój, co jedynie potwierdza, że inwestorzy nie przywiązali do katastrofy zbytniej uwagi.

Okrutna prawda pokazuje, że wydarzenia w wyniku których giną ludzie są przez rynki zazwyczaj zupełnie lekceważone. Inaczej jest jednak kiedy zniszczeniu ulega infrastruktura danej gospodarki. Wówczas reakcją jest prawie zawsze gwałtowna wyprzedaż akcji i ucieczka inwestorów z giełdy.

About admin

3 thoughts on “Wpływ katastrof i ataków terrorystycznych na rynki finansowe.

    1. Zgadza się – na początku pierwszej sesji był nawet niewielki wzrost, a przez następne pięć dni notowania „chodziły” wokół poziomu sprzed katastrofy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.