krach

9 pytań, dzięki którym przewidzisz nadchodzący krach.

W ostatnich dniach słowo krach wypowiadane jest we wszystkich kombinacjach. Mamy krach w Chinach, krach w Polsce, w USA, krach w Grecji i krach na Rublu. Sporo tego. Co prawda niemożliwe jest przewidzenie z absolutną pewnością, jak rozwinie się dalsza sytuacja na światowych rynkach, jednak istnieje wiele narzędzi, którzy ułatwiają taką analizę. Mówię oczywiście o dłuższym terminie czasowym (powyżej kilku miesięcy). Krótszy termin jest już raczej spekulacją, gdyż w większej mierze zależy od chwilowych emocji inwestorów, niż czynników fundamentalnych. Jeśli więc zamierzasz zainwestować w akcje, przed podjęciem decyzji powinieneś wziąć po uwagę:

Fair Value - Niezależny Blog Finansowy

Fair Value – Niezależny Blog Finansowy

Wymienione to tylko niektóre z czynników, które wpływają na kondycję rynków finansowych. Podobnych pytań inwestor może zadać sobie jeszcze setki. Nie mniej, uwzględnienie takich zmiennych jak aktualny stan cyklu koniunkturalnego, analiza zachowania innych uczestników rynku czy działań instytucji państwowych, pozwala dość dokładnie zorientować się czego, należy oczekiwać w najbliższym czasie na giełdach akcji.

Choć obecnie odpowiedź na większość z powyższych pytań jest negatywna, to wciąż należy pamiętać o bardzo silnym znaczeniu rządu w tej finansowej układance. „Groźba” uruchomienia maszyn drukarskich oraz widmo przyszłorocznych wyborów prezydenckich w USA nie powinny być lekceważone. Nawet, gdy pozostałe czynniki jasno zapowiadają nadchodzący krach, to siła instytucji ingerujących w wolny rynek, może jeszcze przez długi czas trzymać ceny akcji na wysokich poziomach.

About admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.