euro-165852_1280

Bankowy kolonializm

Repolonizacja banków – to hasło bardzo często powtarzane w ostatnich czasach przez ekonomistów. Chodzi o to, żeby „odbić” instytucje bankowe z rąk zagranicznych właścicieli. Wielu ekspertów uważa bowiem, że posunęliśmy się o wiele za daleko z wpuszczaniem na nasz rynek obcego kapitału. Choć ostatnio sytuacja uległa znaczącej poprawie, to i tak ponad 60 proc. aktywów bankowych kontrolowanych jest przez zagraniczne instytucje.

Tutaj sprecyzujmy – kapitał zdeponowany w bankach w dużej części jest polski, jednak zarządzają nimi instytucje spoza kraju. Stwarza to m.in. znaczne utrudnienia w przypadku istotnych decyzji kredytowych oraz powoduje, że wypracowane zyski w sporej mierze wypływają za granicę.

Jak „odbija” się krajowy sektor bankowy pokazały ostatnio PZU oraz PKO BP. Ten pierwszy kosztem 1,6 mld złotych przejął faktyczną kontrolę nad Alior Bankiem i jego aktywami o wartości blisko 32 mld zł. PKO BP jest natomiast bardzo aktywne jeśli chodzi o przyciąganie nowego kapitału. W ciągu ostatnich 5 lat aktywa banku wzrosły o prawie 100 mld złotych.

aktywa

Jednak na tle innych państw europejskich bezpieczeństwo naszego sektora bankowego pozostaje znacznie niższe. Zachodnie instytucje kontrolują ponad 90% aktywów w swoich gospodarkach. Dotyczy to nawet dotkniętej wieloletnią recesją Grecji. Polska z około 38% jest na poziomie Irlandii, której banki z ogromnymi kłopotami przebrnęły przez ostatni kryzys finansowy. Najgorzej wśród analizowanych krajów jest jednak w Estonii. Tam jedynie 5% kapitału nadzorowane jest przez rodzime banki. Reszta to zagranica.

No i mamy jeszcze temat rozmiaru sektora. Aktywa szacowane przez NBP na około 400 mld euro to niemal o połowę mniej niż we wspominanej Irlandii. Rzecz w tym, że na zielonej wyspie mieszka 8 raz mniej osób! W porównaniu do liderów europejskiego sektora jesteśmy kopciuszkami. Niemieckie i francuskie banki dysponują kapitałami 16-17 razy większymi niż nasze, które w dodatku leżą niemal w całości w posiadaniu krajowych instytucji. Wygląda więc na to, że mimo ostatnich pozytywnych zmian nadal pozostajemy ekonomiczną kolonią Zachodu.

About admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.