vodka

Ile wódki w wódce?

Na sklepowe półki z mocnymi alkoholami zaglądam sporadycznie, więc musiałem chwilę poszperać na temat wysokości cen wódek w naszym kraju. Smaczna (?) wódka Luksusowa w ofercie jednego ze sklepów internetowych kosztuje dokładnie 18,99 zł za półlitrową butelkę. Z lektury danych na temat kosztów produkcji alkoholu wynika, że wytworzenie takiego trunku to koszt mniej więcej 2,05 zł (uśredniłem dane z trzech różnych źródeł). Wow, chciałoby się krzyknąć, widząc, że relacja kosztów do przychodów wynosi blisko 10 do 1!

Już zamierzałem rzucić wszystko i od jutra zająć się rozkręcaniem własnego biznesu gorzelniczego, kiedy zapaliła mi się lampka ostrzegawcza. Niemal niemożliwe wydało mi się uzyskanie takiej przebitki na handlu destylatami, więc zacząłem nieco zgłębiać temat. No i zgłębiłem. Okazuje się, że po wyprodukowaniu flaszki wódki za 2 zł z kawałkiem, do gry wchodzi państwo, powodując, że sprzedaż butelki w cenie prawie 20 zł ledwie mieści się w granicach opłacalności!

Vodka bottle icon

Wysokość akcyzy na alkohol etylowy dosłownie zwala z nóg. Stanowi ona 60% detalicznej ceny wódki i wynosi 11,40 zł za półlitrową butelkę. Nie jest to jednak koniec. Do tej kwoty należy bowiem doliczyć podatek VAT w wysokości 23%. Płacimy, więc w tym przypadku tak na prawdę podatek od podatku! Reszta czynników wpływających na cenę trunku, czyli koszty produkcji oraz zysk współdzielony między producentów i dystrybutorów stanowią ledwie 21% całkowitej ceny, którą musimy zapłacić w sklepie.

Ingerencja państwa powoduje, że przedsiębiorcy w celu uzyskania tych samych warunków handlowych, muszą sprzedawać produkt o ponad 14 złotych drożej! Fajnie? W innych krajach Unii Europejskiej stawki państwowej akcyzy są podobne lub nawet wyższe. Inaczej jest w Rosji, na Białorusi czy na Ukrainie. Tam obłożenie centralnymi kosztami jest 2-3 razy niższe, niż u nas i przez to alkohol za naszą wschodnią granicą jest tak tani.

Rząd podwyższając na początku ubiegłego roku stawkę akcyzy na mocne alkohole o 15% spowodował, że całym 2014 roku produkcja czystej wódki w Polsce załamała się, spadając o prawie 1/4! Stratny jest, więc każdy – wpływy budżetowe z tytułu opodatkowania zamiast wzrosnąć, znacząco spadły. Koncerny spirytusowe „zawdzięczają” natomiast rządowi łączny ubytek rocznych przychodów na poziomie jakiś 5 miliardów złotych. Pozostaje liczyć, że mamy przez to w kraju przynajmniej trochę mniej alkoholików :-)

Ocenę rządowych działań „wspierających gospodarkę” pozostawiam czytelnikom.

About admin

2 thoughts on “Ile wódki w wódce?

  1. Na pozostałe alkohole akcyza jest znacznie niższa. W przypadku cydru wynosi niecałe 1 zł za litr, a dla wina jest to 1,58 zł za litr.
    Akcyza na piwo zależy z kolei od ilości ekstraktu. Przeciętnie jest to jednak od 30 do 45 groszy za puszkę lub butelkę (0,5l).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.