Tokio w rok wytwarza więcej, niż cała Polska przez trzy lata.

Fanom statystyki i gospodarki polecam analizy zamieszczone na stronie instytutu badawczego Brookings. Jedna z publikacji zawiera mapkę prezentująca największe aglomeracje miejskie świata pod względem wytwarzanego PKB. Okazuje się, że miarę typową dla porównań gospodarek narodowych wykorzystać można także w przypadku miast. Dane obrazują, jak mało istotną rolę w skali globalnej odgrywa nasz kraj. Polskie PKB z uwzględnieniem siły nabywczej pieniądza (PPP) wyniosło w zeszłym roku około 800 mld USD. Stawia to nasz kraj nieco przed Paryżem, ale już za… Londynem.

miasta świata

Stolica Wielkiej Brytanii w zeszłym roku wytworzyła łącznie dobra i usługi o wartości 835 mld USD. Większa część produkcji przypadła na obszar centralnych dzielnic określanych, jako Greater London (ponad 500 mld USD). To mniej więcej tyle samo, ile wynosi PKB Pekinu czy Polski w ujęciu nominalnym. Fajnie jest wiedzieć, że na śródmieściu jednego z europejskich miast wytwarza się tyle samo co na całym obszarze naszej „zielonej wyspy”.

Jednak na tle liderów zestawienia Londyn prezentuje się raczej dość skromnie. Tokio, które zamieszkuje aż 37 mln osób (wyobraźmy sobie całą ludność Polski stłoczoną do jednego miasta) wytwarza niebagatelną wartość wynoszącą 1,616 bln USD! Nieco mniejsze jest PKB Nowej Jorku, przy czym w amerykańskiej metropolii produkcja odbywa się efektywniej – mieszka tam bowiem „tylko” 20 mln osób.

W zestawieniu znalazły się także polskie miasta. Obszar metropolitalny Warszawy zamieszkały jest przez 2,9 mln osób i wytwarza rocznie 141 mld USD. Czyni to jednak naszą stolicę dopiero….94 najpotężniejszym ośrodkiem miejskim na świecie. Obszar Katowic i całego GOP-u to z kolei największe skupisko ludności w kraju. Żyje tu ponad 5 mln osób, które wytworzyły w 2014 roku wartość 122 mld USD (111 miejsce na świecie). W stawce jest także Kraków, który z PKB równym 33 mld USD rocznie znajduje się pod koniec trzeciej setki zestawienia. Na zamieszczonej do wpisu grafice ma przy tym wielkość raptem kilku pikseli.

About admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.