6247334227_a6e5570ab8_o

Spadek bezrobocia wcale nie oznacza, że więcej osób ma pracę.

Zmiana poziomu bezrobocia wcale nie musi być tożsama ze zmianami w ilości miejsc pracy w gospodarce. Doskonale widać to na przykładzie naszego kraju. Choć w ciągu ostatnich 2-3 lat stopa bezrobocia znacznie spadła (zarówno według Eurostatu, jak i GUS), to ogólna liczba zatrudnionych pozostała na mnie więcej stałym poziomie. Jeśli w czerwcu 2014 roku w całej gospodarce pracowało około 16,1 mln osób, tak teraz jest to….16,1 mln osób. W między czasie bezrobocie spadło jednak o blisko 2 punkty procentowe (do poziomu 10,1 proc.). Gdzieś w tej układance zginęło nam więc dobre kilkaset tysięcy osób…..

stopa

Stopa bezrobocia według GUS jest tożsama z ilością osób zarejestrowanych w urzędzie pracy.  Eurostat mierzy ją trochę inaczej – biorą pod uwagę osoby, które nie przepracowały w danym tygodniu ani godziny, ale za to aktywnie starają się o zatrudnienie. Wyliczony w ten sposób poziom bezrobocia jest wobec tego znacznie niższy. Dla Polski odsetek pozostających bez pracy to tylko 7,5%. Obie metody mają swoje wady i zalety, a według mnie „faktyczna” ilość bezrobotnych plasuje się gdzieś po środku (pomijając szarą strefę).

Wracając do głównego wątku – spadek bezrobocia, ale brak przyrostu ogółu zatrudnionych jest spowodowany demografią. Większa jest bowiem liczba osób przechodzących na emeryturę niż tych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Dlatego spadek bezrobocia rejestrowego nie idzie w parze z ogólnym wzrostem zatrudnienia. W gospodarce nie powstają bowiem żadne nowe stanowiska pracy – ma miejsce jedynie zmiana pokoleniowa.

Te trend będzie się jeszcze pogłębiać. Z jednej strony to dobrze – bezrobocie będzie nadal spadnie, a średnie pensje znacznie wzrosną. Skończy się też tzw. rynek pracodawcy, a zaczną dominować pracownicy. Z drugiej jednak strony znacząco wzrośnie liczba emerytów, a system gwarantujący świadczenia wpadnie w spore kłopoty. Prawdopodobnie w przyszłości będziemy, więc całkiem solidnie zarabiać, ale na wysoką emeryturę nie będzie co liczyć.

About admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.