miecze-i-tarcza-ikona_30-2750

Wiedźmin nadciąga!

Streszczenie artykułu: gdyby nie Wiedźmin 3, to można by uznać że kupujący akcje producenta gry – spółki CD Projekt postradali zmysły. Jeśli nie interesuje Cię natomiast podstawowa analiza finansowa, a wszedłeś tutaj, żeby dowiedzieć się jakie są najnowsze kody na Wiedźmina, to niestety tutaj ich nie znajdziesz :(

Stało się! Do sprzedaży wreszcie trafiła długo wyczekiwana trzecia części Wiedźmina. Według najnowszych danych, produkt warszawskiego CD Projektu w przedsprzedaży kupiło około 1,5 miliona graczy. Daje to ponad 200 milionów złotych przychodu i sprawia, że gigantyczne nakłady poświęcone na przygotowanie i marketing gry, zwróciły się już prawie dwukrotnie. A to przecież dopiero pierwszy dzień sprzedaży.

Prawdę mówiąc nie jest to jedyny przykład sukcesu, które odnieśli polscy producenci. Branża gier komputerowych jest jedną z niewielu dziedzin, gdzie nasze produkty w tak dużym stopniu są w stanie kształtować globalną popkulturę. Realizacje 11bit studios, Bloober Team czy też innych obecnych na warszawskim parkiecie podmiotów pokazują, jak dużym zainteresowaniem cieszą się gry rodem znad Wisły.

producenci

Ponieważ na temat Wiedźmina napisano już chyba wszystko, więc skupię się na pokazaniu, jak trudny jest proces wyceny spółek z branży komputerowej. Bazowanie na podstawowych wskaźnikach finansowych w tym przypadku prawie w ogóle się nie sprawdza. Rynek dyskontuje bowiem spodziewane zyski ze sprzedaży oferowanej gry, a te podobnie jak w przypadku realizacji filmowych są niezwykle trudne do przewidzenia. Stąd też czasem może zaskakiwać, jakim cudem CD Projekt, który zarobił w ciągu ostatniego roku mniej niż 3 miliony złotych, na giełdzie wart jest prawie 2,5 miliarda (C/Z = 860)!

Powyższa grafika pokazuje różne stadia wyceny spółek z branży gier komputerowych. Mamy, więc dwie sytuacje – taką, w której produkt już został przekazany do masowej sprzedaży oraz kiedy gra znajduje się dopiero na etapie przygotowania. Różnica w wycenie jest kolosalna. W przypadku 11bitstudios zysk ze sprzedaży gry „This Word of Mine” znajduje już odzwierciedlenie w raportach finansowych spółki. Reszta, przychody dopiero zaprezentuje. I tak, uwzględniając realizację prognoz, dzięki Wiedźminowi wycena CD Projektu powróci z kategorii „astronomicznej” do „rynkowej” odpowiadającej dużym spółkom z indeksu MWig40.

About admin

5 thoughts on “Wiedźmin nadciąga!

  1. U mnie też tylko kupno PS4 wchodzi w grę, bo na swoim laptopie nie mam szans na odpalenie gry. Na razie wiec mogę o Wiedźminie 3 jedynie pomarzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.