pension-1745842_960_720

Wywiad: Jaka emerytura nas czeka?

Cyfrowe zapisy zamiast prawdziwych pieniędzy – tak wygląd stan naszych kont emerytalnych w ZUS. O tym czy ZUS zbankrutuje oraz co robić, żeby nie głodować po przejściu na emeryturę rozmawiam z Joanną Adamską-Mieruszewską z Instytutu Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak naprawdę jest ze stabilnością polskiego systemu emerytalnego? Czy rzeczywiście lada moment zabraknie pieniędzy na wypłaty rent i emerytur?

To wszystko zależy jak rozumiemy pojęcie system emerytalny. Wypłaty rent i emerytur gwarantowane są przez Skarb Państwa i tak długo jak państwo pozostanie wypłacalne, tak długo możemy być pewni, że będziemy je otrzymywali. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy spojrzymy na wypłacalność systemu nie jako całości, ale na kondycję samego FUS-u, czyli funduszu z którego pochodzą pieniądze na te świadczenia dla większości Polaków. Już od dłuższego czasu wpływy do FUS są niższe niż wydatki na świadczenia, przez co FUS z roku na rok notuje wielomiliardowy deficyt. W 2015 roku luka pomiędzy wydatkami a przychodami przekroczyła 50 mld zł i gdyby nie hojna dotacja pochodząca z budżetu państwa, wypłata rent i emerytur w obecnej wysokości byłaby niemożliwa. Chcę jednak uspokoić, że nawet gdyby zabrakło pieniędzy z centralnego budżetu nasze świadczenia nadal byłby wypłacane z tym, że z pewnością w znacznie niższej wysokości.

Dalszy ciąg wywiadu do przeczytania tutaj: << wywiad >>

About admin

One thought on “Wywiad: Jaka emerytura nas czeka?

  1. Jaka emerytura będzie za 30 lat? Obecnie to wróżenie z fusów, o ile instytucja ZUS przetrwa jeszcze 3 dekady, wygląda że, dlatego warto odkładać na emeryturę bo inaczej może być ciężko o wodzie i sucharach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.