warsaw-77754_1280

Kup sobie miasto!

Nie chodzi mi o jakąś zabitą deskami wioskę, ale o rozwinięty ośrodek miejski, najlepiej stolicę województwa. Dzięki danym zgromadzonym przez Główny Urząd Statystyczny oraz informacjom na temat średnich cen transakcyjnych na rynku nieruchomości pokusiłem się o obliczenie, ile należałoby wydać, aby kupić wszystkie lokale mieszkalne (wliczają się w to oczywiście również domy) w danym mieście. Zobaczcie.

wartosc

Miastem, którego zasoby mieszkaniowe mają największą wartość jest oczywiście Warszawa. W naszej stolicy znajduje się ponad 840 tys. lokali, których łączną wartość szacować można na niebagatelne 417 miliardów złotych.  Wszystkie pozostałe 18 miast z naszego zestawienia posiada bazę o wartości ledwie dwa razy większej. Drugie miejsce w rankingu najdroższych miast do kupienia zajmuje Kraków (blisko 137 mld zł), a trzecie Wrocław (101 mld). Tylko te ośrodki „wyceniane” są w setkach miliardów złotych. Pozostałe duże aglomeracje – Poznań, Łódź czy Gdańsk są „do wzięcia” już za mniejsze kwoty.

Taka prezentacja ma charakter jedynie zabawy liczbowej, gdyż nie wierzę, aby ktokolwiek zastanawiał się na serio ile kosztuje dane miasto, a tym bardziej rozważał fakt jego całkowitego nabycia. Jaki byłby bowiem sens pozyskiwania wszystkich lokali mieszkalnych w danym mieście (prócz oczywiście wystawienia ich potem na wynajem)? Jedynym człowiekiem w Polsce, który jest w stanie w ogóle brać pod uwagę taką transakcję jest Jan Kulczyk. Według ostatnich wycen, jeśli zaangażowałby 100% swojego majątku w nieruchomości byłby w stanie wykupić całą Zieloną Górę lub Gorzów Wielkopolski. Na Opole już by jednak nie starczyło….

About admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.