gdansk-640916_1280 - Kopia

Piasek czy cegła?

W artykule „Coś dla rolników z Marszałkowskiej” pisałem o hossie na rynku nieruchomości, która zapanowała krótko po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej. Napisałem wówczas „Hossa na rynku mieszkaniowym (w tym działek budowlanych) choć dynamiczna, skończyła się wraz z eskalacją światowego kryzysu finansowego w 2009 roku. Zupełnie inaczej jest w przypadku ziemi rolnej, gdzie rynek byka panuje nieprzerwanie od prawie 10 lat”. Dziś, korzystając z ogólnodostępnych danych chciałbym dokładnie pokazać jaką ścieżką kroczą od tego czasu obie grupy aktywów. Zestawienie powinno unaocznić, że wyniki które można uzyskać z inwestycji w ogólno rozumiane nieruchomości mogą diametralnie różnić się, jeśli skonkretyzujemy ich rodzaj.

indeksy

Dane na powyższym wykresie jasno pokazują, że inwestycja w ziemię rolną przyniosła w skali ostatnich pięciu lat blisko 100% stopę zwrotu, podczas gdy indeks cen lokali mieszkaniowych szura „brzuchem po dnie”, a średnia wartość transakcji na tym rynku jest w skali całego kraju niższa, niż pół dekady temu. Rentowność kupna gruntów rolnych podbijają dodatkowo płatności bezpośrednie (0,91 tys./1ha), o czym zresztą była mowa we wcześniejszym wpisie poświęconym temu zagadnieniu. Gdyby skierować się natomiast w stronę rynku akcji, także i tu okaże się, że w ciągu ostatnich pięciu lat indeks giełdowy WIG20 nieprzerwanie znajduje się w pozycji horyzontalnej, nie zmieniając przez ten czas praktycznie swojej wartości (posiadacze akcji mogli w tym czasie liczyć przynajmniej na skumulowany zwrot z tytułu dywidend wynoszący około 15%).

Obecna sytuacja ma także swoje plusy. Niskie ceny na rynku mieszkaniowym w połączeniu z atrakcyjnym oprocentowaniem kredytów hipotecznych powinny spowodować uaktywnienie się popytu i wzrost cen w najbliższych latach. Nie można tego z kolei powiedzieć o rynku gruntów ornych, gdzie wyśrubowane wyceny zaczynają powoli kusić do realizacji zysków, niż do wejścia w inwestycje.

About admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.