szampan

Ustawa o „frankowiczach” przegłosowana.

Wbrew oczekiwaniom rynku i wszelkim oznakom zdrowego rozsądku, Sejm przyjął wczoraj ustawę o pomocy „frankowiczom”. Tym samym nasi parlamentarzyści w istotnym stopniu zachwiali stabilnością polskiego sektora bankowego. Straty, które powstaną z tego tytułu są gigantyczne. Różne źródła podają koszt między 19 a 30 miliardów złotych! Dla porównania – zysk wszystkich banków w naszym kraju wyniósł w zeszłym roku 12 mld złotych. Na rynku pojawiają się już nawet nieśmiałe opinie, że część instytucji może nie wytrzymać takiego obciążenia.

Z drugiej strony w niejednym domu leje się dziś szampan. Wreszcie rząd „dokopał” krwiożerczym bankom i przyniósł ogromną ulgę armii zadłużonych we franku. Jest to jednak w moim odczuciu ewidentny wyraz przedwyborczego populizmu. Banki to firma jak każda inna. Wyobraźnie sobie co by się stało, gdyby rząd nałożył np. dodatkowy podatek na wszystkich taksówkarzy i policzył go na 10 lat wstecz. Fajnie? Skala ingerencji „systemu” zbliża nas raczej do Białorusi czy Chin, a nie wolnego, kapitalistycznego kraju.

ustawa

Dziwi też taka wybiórcza pomoc. Dlaczego nie wesprzeć zadłużonych w polskim złotym, którzy kupowali mieszkania w 2007-2008 roku na szczycie hossy na rynku nieruchomości? Zapłacili wtedy za swoje mieszkania jakieś 20 proc. więcej, niż są warte obecnie. Różnice dobrze byłoby pokryć.

Jest też jeszcze inna opcja. Być może posłowie przy podejmowaniu decyzji korzystali z symulacji i opracowań ekspertów z SGH czy innych instytucji badawczych? To mało prawdopodobne, ale być może ktoś naukowo udowodnił, że wydrenowanie 30 mld złotych z sektora bankowego i przekazanie ich pośrednio w ręce osób fizycznych opłaci się bardziej w kontekście wzrostu gospodarczego? Eh, nie chce mi się jednak wierzyć.

Sam jestem w neutralnej pozycji (nie jestem ani pracownikiem banku, ani nie mam kredytu we frankach). Chętnie poznam jednak opinie osób zaangażowanych w sprawę.

[Fair Value – Niezależny blog finansowy]

About admin

7 thoughts on “Ustawa o „frankowiczach” przegłosowana.

 1. Czy kredyty udzielane są 15-latkom? NIE
  Czy decyzję o kredycie hipotecznym na kilkanaście/kilkadziesiąt lat podejmuje się w godzinę? NIE
  Czy dziwi kogokolwiek, że jadąc na wakacje kiedy wymienia złotówki na Eur/Dolara/InnaWalute płaci cenę X a po powrocie może oddać ją za cenę Y? NIE
  Nie rozumiem więc dlaczego dziwi, że kurs waluty, w której wzięło się kredyt może się zmienić na przestrzeni lat.
  Smuci mnie więc, że Państwo nie uczy młodszych pokoleń (wychowywanych już w wolnej gospodarce) wyciągania konsekwencji i przedsiębiorczego myślenia na kilka lat wprzód. Zamiast tego pokazuje, że krzyki na ulicach, pretensje i niezadowolenie kierowane do wszystkich oprócz siebie jest postawą obywatelską, którą można załatwić swoje interesy….

  1. Słuszny komentarz, właściwie nie mam nic do dodania. No może poza tym, że decyzję o 30-letnim kredycie i kupnie mieszkania często naprawdę podejmuje się w ciągu godziny 😛

  1. Burza bez obaw – już sobie banki zrekompensują te straty na klientach. Kilka złotych prowizji więcej i rachunek się wyrówna. A jak którykolwiek bank upadnie, to narobi więcej strat, niż ta całą ustawa jest warta.

 2. Wiecej skromnosci, mniej rzadow pieniadza, a nie byloby afer typu „Frankowicze”!!!
  Szanowny Kredytobiorco!. Naprawde – dwa razy sie zastanow zanim podejmiesz decyzje o kredycie. Racja! -najczesciej w ciagu godziny :-))

  1. To oczywiste, że nikt by się nie zainteresował. Zauważ, że ustawa dotyczy wyłącznie „frankowiczów”, a na temat zadłużonych w euro (a też trochę ich jest) już się nie wspomina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.