lotto

Gra w lotto – jakie są szanse wygranej?

Dostałem przedwczoraj zaproszenie na ślub znajomych. Ładne i bardzo oryginalne. Przyszli państwo młodzi zamiast kwiatów lub podobnych upominków zażyczyli sobie… kupony Lotto. Czy taki prezent daje im szanse, aby szybko zostali milionerami? Choć życzę im tego z całej siły – prawdopodobieństwo jest raczej znikome.

W standardowej grze Lotto mamy do czynienia z losowaniem bez zwracania 6 spośród 49 kolejno ponumerowanych piłeczek. Szansa, że uda się nam poprawnie wytypować wszystkie numery, które zostaną wybrane wynosi jak 1 do… 13,98 miliona. Ponieważ jednak liczba każdorazowo oddawanych zakładów waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu milionów, statystycznie ta szóstka pada dość często. Dzięki temu mit o szansach wygrania jest wciąż żywy. Ktoś bowiem zna kogoś, kto słyszał o kimś, kto wygrał…

lotto2

Oprócz głównej wygranej, uczestnicy loterii mogą liczyć także na mniejsze nagrody w przypadku poprawnego wytypowania pięciu, czterech, lub nawet zaledwie trzech liczb. Tutaj prawdopodobieństwo na wygraną jest już dużo wyższe. W przypadku „piątki” mamy całe 0,002 proc. (1 do 54200) szans na prawidłowe wytypowanie numerów, które padną. Dla „czwórki” prawdopodobieństwo jeszcze wyższe i wynosi ok. 0,1 proc. (1 do 1032). Szanse na zdobycie jakiejkolwiek nagrody najwyższe są oczywiście w przypadku „trójki” i jest to „aż” 1,8 proc. (1 do 57). Jest to też jedyny przypadek, w którym wielkość wygranej jest z góry określona – są to 24 złote.

W innych przypadkach nagroda jest uzależniona od ilości oddanych zakładów. W przypadku „szóstki” jest to 43 proc. całkowitej sumy przychodów uzyskanych z zakupionych losów. Jeśli jednak główna nagroda danego dnia nie padnie, ta część puli przechodzi na następny dzień/losowanie. Dzięki temu od czasu do czasu zdarzają się ogromne kumulacje, w których do zgarnięcia jest nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Zwykle jest to jednak „zaledwie” 1-3 mln złotych.

W przypadku „piątek” na nagrody idzie 8 proc. przychodów. Choć to dużo, to jednak pamiętajmy, że średnio kilkadziesiąt osób podczas każdego losowania typuje poprawnie przynajmniej pięć numerów. Na ostatnim losowaniu wśród nieco ponad miliona oddanych kuponów „piątkę” trafiło 47 z nich. Nagroda wyniosła 5,7 tys. złotych. „Czwórek” było blisko 3 tysiące, za co posiadacze losów otrzymali po 150 złotych.

Zauważmy, że w każdym przypadku zwycięzcą jest organizator loterii – trafia do niego średnio kilkanaście procent z wartości wszystkich zakupionych kuponów.

A może da się oszukać system – kupując losy i „zakreślając” wszystkie dostępne kombinacje? Niestety nie. Aby mieć 100 procentową pewność wygranej należałoby wydać ponad 41 mln złotych, co przy głównej wygranej wynoszącej kilka-kilkanaście razy mniej byłoby interesem raczej mało opłacalnym. Nie istnieje także żaden „system” pozwalający na zwiększenie wygranej. Zakładając, że piłki nie są spreparowane, szansa na wylosowanie danej kombinacji jest za każdym razem identyczna.

Wygląda więc na to, że chyba sprezentuję nowożeńcom kupon na wyścigi konne, albo zakłady bukmacherskie – nagroda może mniejsza, ale za to bardziej prawdopodobna.

About admin

4 thoughts on “Gra w lotto – jakie są szanse wygranej?

  1. Taka forma dodatkowego prezentu (przy banknotach) jest według mnie najlepszą opcją. Młodzi ludzie mają marzenia i plany, na które niestety potrzeba pieniędzy. Każda dodatkowa stówka jest jedyna taką możliwością. Kupony nie są dużym wydatkiem, wiec zwykle kupuje się ich przynajmniej 5. Zawsze jest duża szansa, że nowożeńcy złapią chociażby dodatkowe 100 zł, które o wiele bardziej się im przyda w nowym życiu niż bukiet kwiatów, zwiędłych następnego dnia. Wiele par prosi o książki- osobiście nie jestem ich zbieraczem i nie lubię, gdy się kurzą na półce- po to są biblioteki. Wino? Cóż, to już kwestia preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.