Ile zarabia się w Polsce?

Co trzeci z nas zarabia „na rękę” zaledwie  1790 złotych lub mniej. Co jedenasty pracuje za minimalną krajową. Są też tacy, którzy na wynagrodzenia nie narzekają. Najlepiej mają się informatycy. Mogą liczyć przeciętnie na 7240 zł pensji brutto.

Dane na temat wynagrodzeń zawsze wzbudzają silne emocje. Podobnie było również w przypadku ostatniego odczytu GUS. Według niego w styczniu 2016 roku przeciętna pensja w gospodarce narodowej przekroczyła 4100 złotych brutto. Kwota całkiem zacna, chociaż „na rękę” jest to już znacznie mniej, bo 2925 złotych. Dla większości nadal jest to całkiem spora kwota, o której w swojej pracy mogą jedynie pomarzyć.

Problemem w przypadku przeciętnych płac jest ich niesymetryczna struktura – tylko niewielka z nas zarabia znacznie powyżej średniej. Większość poniżej. Dane na ten temat są znacznie trudniejsze do opracowania, przez co GUS publikuje je jedynie raz na dwa lata. Ostatni raport na ten temat pochodzi z października 2014 roku. Wówczas przeciętna płaca wynosiła nieco ponad 4100 złotych, czyli podobnie jak w styczniu tego roku. Na taką lub wyższą kwotę mogła liczyć jednak zaledwie 1/3 z nas. Mediana, czyli wartość środkowa znalazła się znacznie niżej.

 rozkład

Półtora roku temu połowa Polaków zarabiała mniej niż 3291 zł miesięcznie brutto, czyli 2360 złotych netto. Mało tego – dominanta, czyli płaca otrzymywana przez największą grupę Polaków wynosiła „na czysto” niecałe 1790 złotych. Niemal co trzeci z nas zarabia tą lub niższą kwotę. Co dziesiąty pracował za minimalną krajową. Czyż nie wydaje się to bardziej zbieżne z rzeczywistością?

wynagrodzeina

Częściej – bo co kwartał – publikowany jest natomiast raport na temat wynagrodzeń w poszczególnych sektorach gospodarki (najświeższe dostępne dane obejmują okres do końca września 2015 roku). Dzięki tym danym mamy możliwość zobaczenia, które grupy zawodowe zarabiają najwięcej. Tu niekwestionowanymi liderami są informatycy. Na koniec III kwartału ubiegłego roku przeciętne wynagrodzenie w bran1ży wynosiło ponad 7,2 tys. złotych brutto miesięcznie. Tylko w ciągu roku wzrosło o ponad 5 procent. W czołówce znaleźli się także finansiści oraz przedstawiciele sektora związanego z produkcją i dystrybucją energii. Nie zabrakło także górników.

Jeśli chodzi natomiast o dziedziny o najmniejszych zarobkach to zdecydowanie najwięcej powodów do narzekania mają osoby związane zakwaterowaniem i gastronomią. W ich przypadku przeciętna pensja wynosiła niewiele ponad 2900 złotych brutto. Kilkaset złotych więcej zarabiali mechanicy samochodowi, osoby zajmujące się opieką zdrowotną, a także pracujące transporcie i magazynowaniu.

About admin

2 thoughts on “Ile zarabia się w Polsce?

  1. Do zachodu wciąż brakuje bardzo dużo. Jak ktoś nie jest wykwalifikowany pod konkretny fach i nie ma rodziny to wyjedzie pracować w Niemczech gdzie dostanie dużo wyższą pencję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.